Videoton VDT 52100 videoterminál
Fejlesztő intézmény | VIDEOTON Számítástechnikai Gyár, Műszaki Főosztály, Alkalmazástechnikai Osztály, Székesfehérvár |
Főosztályvezető | Nyilas Lajos |
Osztályvezető | Szmolnik János |
Fejlesztő mérnökök | Ari Gyula, Árvai György, Balogh Jenő, Fábián István, Filkorn József, Gelesz László, Gergely Csaba, Kiss Kálmán, Liber János, Pálffy Zoltán, Sipos Ferenc, Szmolnik János, Tuska István, Ujj Ervin, Viczián András |
Gyártás időszaka | 1978-90. |
Gyártott darabszám | 35000 |
Gyártó | VIDEOTON Számítástechnikai Gyára |
Forgalmazó | VIDEOTON Számítástechnikai Gyár VIDEOTON RT Ipai és Külkereskedelmi Vállalat VIDIMPEX Külkereskedelmi Kft |
VDT 52100 videoterminál
Specifikáció
Képernyő paraméterek: 24sor/képernyő; 80 karakter/sor
Raszter: 9x7
Képernyő átló: 31 cm
Karakter készlet: latin/cirill
Interface: 20 mA;V24, V28, párhuzamos, nyomtató
Áramkörök: LSI;
Processzor: 8080
Adatátvitel: aszinkron/szinkron
Kompatibilitás: nagyon sok emuláció, lásd később
Általános jellemzők, felépítés
A VDT típusú alfanumerikus videoterminálok alkalmasak számítógéprendszerekben az operátor és a központi gép közötti kapcsolatteremtésre. A modul rendszerű felépítés, valamint a mikroprogramozott vezérlés lehetővé teszi az alapkészülékből különféle konfigurációk létrehozását.
A hardware bővítésével, valamint a mikroprogram változtatásával a VDT családba tartozó készülékek az alfanumerikus videoterminálok kategóriájába tartozó széles skálájú igények kielégítésére alkalmasak.
A készülék a következő zárt funkcionális egységekből áll:
- display a monitorral; a központi gép, valamint a billentyűzetből bevitt alfanumerikus információ megjelenítésére
- klaviatúra; alfanumerikus és vezérlő kódok bevitelére szolgál.
- A központi géppel, valamint az egyéb perifériális berendezésekkel való kommunikációra a VDT nagyszámú programozható interface egységgel rendelkezik. Ezek a felhasználási területük szerint 3 csoportra oszthatók:
- párhuzamos vonali interface-ek,
- soros vonali interface-ek,
- nyomtató interface-ek.
A mikroprocesszor alkalmazás új lehetőségeket nyitott a video-terminál fejlesztéseknél - elsődlegesen a terminál szinten nyújtható intelligencia vonatkozásában, ami a következőkben nyilvánult meg:
- az egyszerű aszinkron emulációk (pl. DEC VT 52) mellett összetett, de facto szabványoknak megfelelő aszinkron és szinkron emulációk fejlesztése;
- alkalmazás-specifikus helyi feldolgozási, szerkesztési funkciók (pl. tudósítói munkahely) megvalósítása.
Ezzel egyidejűleg a használathoz kapcsolódó új igényként jelent meg a formatervezett, műanyag házas megjelenés, ergonomikus billentyűzet kialakítás, ami jelentős kihatással volt a szerszámgyártásra és a hazai billentyűzetgyártási kooperációk (pl. Távközlési Kutató Intézet) beindítására.
A mikroprocesszor alkalmazásának köszönhetően 1976-tól 1982-ig a legkülönbözőbb terminál emulációt, egyedi igény kielégítést lehetett megvalósítani:
- aszinkron, pl. VT52, VT100 kompatibilis terminálok;
- szinkron, pl. IBM kompatibilis terminálok;
- a TASSZ és az APN számára kifejlesztett négy részre osztható képernyőjű, fordítási célokat szolgáló, floppy diszkes terminál;
Ez a display család az Intel 8080 mikroprocesszorra épülő konstrukció. A fejlesztés célja egy nagy sorozatban gyártható, kis fogyasztású, csendes (irodai alkalmazásnak megfelelő), ergonomikus, moduláris felépítésű készülék megvalósítása volt. A készülék szerviz szempontból jó felépítésű, formatervezett, fröccsöntött műanyag házba került beépítésre, a kis fogyasztást LSTTL áramkörök alkalmazása biztosította. Nagyszámú konfiguráció kialakítását tette lehetővé a kifejlesztett különböző processzor, memória, DMA, IT kontroller, interfész és video kártya kombinálása. A készülékbe beépíthető volt 2 db 5,25 inch-es floppy diszk is.
A készülék funkcionális jellemzőit hardveres átalakítás nélkül, pusztán a mikroprogram változtatásával hatékonyan lehetett módosítani.
Elsősorban különböző, közepes kategóriájú display-eket realizáló változatai dominálnak. Áramköri megoldásai és a korszerű technológia biztosítja, hogy a VDT a világ legkorszerűbb display-i közé volt sorolható, kis fogyasztású, kis súlyú, nagyon jó teljesítmény/ár viszonnyal rendelkező eszköz.
Az elektronika nagy integráltságú elemekből felépített kapcsolás. Ennek, valamint a bus rendszernek következményeként lehetővé vált a csatlakozóknak közvetlenül a NYÁK lemezen való kialakítása, ami a belső összeköttetések és a csatlakozók számának jelentős csökkentését vonta maga után.
Mindez azt jelenti, hogy számottevően megnőtt a készülék megbízhatósága, egyszerűsödött a szerelhetősége, ami meghibásodás esetén könnyű hozzáférést és szervizelést biztosít.
VIDEOTON videoterminálok családjai, és ezen belül a VDT 52100 elhelyezkedése
Összeállította: Gerlai Mátyás