IBM kompatibilis PC
Saját fejl. szg.
A VIDEOTON IBM PC kompatibils mikroszámítógépei (PC-i)
Hazai fejlesztés (vásárolt szerelvények beépítésével)
Fejlesztő intézmény | VIDEOTON Számítástechnikai Gyár, Műszaki Főosztály, Alkalmazástechnikai Osztály, Székesfehérvár |
Főosztályvezető | Nyilas Lajos, később Garai Géza |
Osztályvezető | Garai Géza |
Fejlesztő mérnökök | Garai Géza, Csapó László, Gottlieb István |
Gyártás időszaka | 1984-90. |
Gyártott darabszám | több mint 10000 |
Gyártó | VIDEOTON Számítástechnikai Gyára |
Forgalmazó | VIDEOTON Számítástechnikai Gyár VIDEOTON RT Ipai és Külkereskedelmi Vállalat VIDIMPEX Külkereskedelmi Kft |
Ipartörténeti háttér
Az IBM 1981-ben jelentette be az u.n. IBM PC-t, MS-DOS operációs rendszerrel. Ezt, -mivel csak floppy diszkeket tartalmazott, 8 bites volt, stb.- nagyon sok mindenre nem lehetett használni, ennek ellenére ezzel megnyílt a számítástechnika egy új fejezete.
A VIDEOTON, a PC piacon való megjelenés érdekében, a VT 16 nevű mikroszámítógépének két üzemmódú (8 bit/UPM és 16bit/UDOS) változatát ajánlotta először.
(A VT 16 mikroszámítógépet a VIDEOTON eredetileg egy hibavédett nagy megbízhatóságú csoportos adatrögzítő funkcióra ajánlotta a piacra.)
1983-ban jelentette be az IBM a PC XT-t, majd a PC AT-t 1984-ben.
A gyár döntést hozott arról, hogy alkatrész szinten honosítja mindkét típust, VT 110 (1984-ben) , és VT160 (1985-ben) kóddal, Intel 8086 és 80286 processorral.
1986-ban kifejlesztésre került a VT 180, az Intel 80386-os processzorral.
(Tudomásunk szerint ilyen -80386- alkatrészkészlettel IBM bejelentés nem volt).
E saját fejlesztések gyártásba vitele során a gyár avval a ténnyel szembesült, hogy a saját gyártás alkatrész szintről magasabb árat eredményez, mint a PC disztribúcióra szakosodott cégek által megajánlott árak.
Ezért a gyártást át kellett szervezni távol keleten szerelt kártyák összeszerelésére.
A VIDEOTON egyrészt nem keveredhetett bele IBM BIOS-t tartalmazó ROM klónozási gyanújába, másrészt el kellett kerülni a gyenge minőség veszélyét.
Széleskörű piackutatás (szállító keresés) után a választás az angol Walters Europe cég Tajvanban gyárttatott PC egységeire esett.
Az átmeneti mikrogép, a VT 16 mikroszámítógép (még saját fejlesztés és alkatrész szintű gyártás)
Ez a készülék a 8 és 16 bites standard CP/M és MS-DOS világ társítása egyetlen mikroszámítógépben. Biztosította a 8 és 16 bites alkalmazások egymás mellett élését, híd szerepe volt az IBM-kompatibilis PC-kre való áttérésben.
IBM-kompatibilis PC-k
A VIDEOTON volt az a PC-gyártó, aki nagy sorozatban, jogtisztán gyártotta és forgalmazta IBM-kompatibilis személyi számítógépeit (VT 110, VT 160, VT 180) és perifériáit Magyarországon. Típusok: VT 110; VT 160; VT 180
Először a VT 110 és VT 160 típusok jelentek meg.
Mindkét gépen eredményesen futtathatók voltak valamennyi, az eredeti IBM gépeken futó programok.
Mindkét gép jellemzője a nagy tárolókapacitás és nagy sebességű adatelérés.
1988-ban jelent meg a család harmadik tagja, a VT 180.
Ez a gép, a VT 160 szuperteljesítményű változata. Attól elsősorban a megnövelt működési sebességben, és tárkapacitásban tér el. Emlékeztetőül: az ok az Intel 80286 , és Intel 80386 processzorok különbözősége)
A család tagjainak közös jellemzői:
- Az információk max. 4 db háttértárolón rögzíthetőek. Ezek lehetnek: floppy diszk, Winchester diszk, vagy streamer tárolók.
- A megjelenítés monochrome, vagy színes grafikus monitoron történhet.
- Billentyűzetek: 84 nyomógombos PC kompatibilis, vagy 113 nyomógombos magyar ékezetes tasztatúra.
Ajánlott felhasználási területek:
adatfeldolgozás;
ügyvitel;
szövegszerkesztés és feldolgozás;
műszaki tudományos számítások;
grafikus alkalmazások;
oktatás.
Lokális hálózati alkalmazások: Ethernet, Arcnet;
Software: MS-DOS 3.2 operációs rendszer, GWBASIC, felhasználói programcsomagok.
A VT 110 személyi számítógép alapkiépítésben az anyakártyán kívül a megjelenítő egységet, háttértárat és a billentyűzetet tartalmazza.
Opcionális bővítésként további két háttértároló, soros és párhuzamos interface, nyomtató, BSI interface volt csatlakoztatható hozzá.
Az anyakártya a 4,7/8 Mhz-es változtatható órajelű mikroprocesszorra épül.
640 kbyte RAM-ot, 8 kbyte ROM BIOS-t (Basic Input Output System) tartalmazott.
7 párhuzamos bemenete, 4 DMA csatornája és 8 db bővítő kártyacsatlakozója volt.
Lehetőség volt 8087 típusú aritmetikai társprocesszor beépítésére is.
Megjelenítő egységként 720*348 képpont felbontású monochrome monitort és monitorvezérlőt, vagy 640*200 képpont felbontású, 16 szín megjelenítésére alkalmas színes (CGA) monitort és vezérlőt tartalmazhatott. Mindkét monitor üzemeltethető volt 80*25 karakteres alfanumerikus üzemmódban.
Háttér tárolóként 2 db 360 kbyte kapacitású floppy diszket és 2 db 20 Mbyte kapacitású Winchester diszket tartalmazhaottt.
Floppy diszk helyett streamer is alkalmazható volt.
VT 110 proffesszionális számítógép
A VT 160 személyi számítógép alapkiépítésben az anyakártyát, a megjelenítő egységet, háttértárolót és billentyűzetet tartalmazta. Opcionális bővítésként további két háttértárolóval, soros/párhuzamos interface-szel, nyomtatóval, BSC interface-szel, 4 vonalas soros interface-szel és GEM egérrel volt kiegészíthető.
3,5 Mbyte-os RAM bővítés is csatlakoztatható volt hozzá.
Az anyakártya a 6/8MHz-es átkapcsolható órajelű mikroprocesszorra épül. 640 kbyte RAM-ot tartalmaz, de ez max. 1 Mbyte-ig bővíthető.
32 kbyte ROM BIOS-t tartalmaz. 16 párhuzamos bemenete, 7 DMA csatornája, és 8 db bővítőkártya csatlakozója van.
Lehetőség volt I 80287 típusú aritmetikai társprocesszor beépítésére is.
Megjelenítő egységként a monochrome monitoron kívül háromféle színes monitor között választhatott a felhasználó. Ezek mindegyike alkalmas volt 80*25 karakteres alfanumerikus megjelenítésre. A grafikus üzemmódban a három monitor a megjeleníthető színek számában és felbontásában különbözött egymástól.
Háttértárolóként a gép 360 kbyte/1,2 Mbyte-os floppy diszket, 20 vagy 40 Mbyte-os Winchester diszket, vagy 60 Mbyte-os streamert tartalmazhatott.
VT 160 proffeszionális számítógép
A VT 180 mikrogép a VT 160 szuper teljesíményű változata. Előnyös tulajdonságai elsősorban a nagysebességű mikroprocesszor alkalmazásának köszönhetők.
A processzor gyorsaságának kihasználása céljából a beépített háttértárolók is nagysebességűek voltak. A gyors működést segítette még az is, hogy lehetőség volt a ROM-ba égetett BIOS RAM-ba való áttöltésére.
Alapkiépítésben szerepelhettek mindazok a részegységek, amelyek a VT 160 alapkiépítésben előfordultak. Az opcionális bővítések is azonosak voltak
Software szempontból a gép teljesen kompatibilis volt a VT 160-nal, de a sebességkülönbség következtében a VT 160-ra írt programok is gyorsabban futottak rajta.
Nagy működési sebessége különösen alkalmassá tette lokális hálózatok központi gépének (file server) szerepére.
VT 180 professzionális számítógép
VIDEOTON PC (VT 110_VT 160) végbemérés (+burn-in)
Összeállította: Gerlai Mátyás