VIDEOTON Folyamat vezérlő terminálok (Remote Process Terminals)
Ipari folyamat érzékelő, és vezérlő mikroszámítógépek: RPT70; RPT80; RPT90
Az RPT 70 a fejlesztés korai szakaszában a kezdeti piackutatási, és bemutató funkciókat támogatta.
Az RPT 80 a termék érett életkorára volt jellemző, s a fő felhasználási területe a Szovjetunióban az olajipari alkalmazások voltak.
Az RPT 90 terminálok a Szahara és Liget kódnevű, rádió felderítő és zavaró rendszerekben a felderítő/zavaró konténerek vezérlőjeként szerepeltek.
Fejlesztő intézmény | VIDEOTON Fejlesztési Intézet, Budapest, igazgató: Dr Gantner János |
Fejlesztő főosztályok | VIDEOTON Fejlesztési Intézet négy főosztálya, |
Főosztályvezetők | Stark Gáspár Újvári Zoltán Kocsis Zoltán, Letenyei József Puska István |
Rendszergazda | Sárközi Endre |
Gyártó | VIDEOTON Számítástechnikai Gyára |
Forgalmazó | VIDEOTON Számítástechnikai Gyár, VIDEOTON RT Ipai és Külkereskedelmi Vállalat VIDIMPEX Külkereskedelmi Kft |
Időintervallum | 1978-1989 |
Mennyiség | RPT 70/80 kb 600 rendszer RPT 90 kb 100 rendszer |
Ár | Kiépítéstől függő |
A VIDEOTON számítástechnikai termékek megjelenési naptára
A VIDEOTON RPT 80 berendezés
VIDEOTON RPT 90 berendezés
A VIDEOTON Remote Process Terminálokolyan speciális alkalmazásokra kifejlesztett folyamatterminálok, ahol:
- nagyszámú fizikai mennyiség helyszini mérésére
- a mért adatokkal kapcsolatos műveletvégzésekre
- vezérlő parancsok kiadására
- vezérlő hálózat más elemeivel való kapcsolattartásra van szükség. Mindez olyan környezeti feltétel, energiaellátási lehetőségek mellett, ahol normál mikroszámítógépes rendszer alkalmazására nincs lehetőség. Működése emberi felügyeletet nem igényel.
Felhasználási területek:
Önálló
- mérésadatgyűjtés
- folyamatirányítás
- automatizálás
Terminálként:
- hierarchikus adatgyűjtő, folyamatirányító rendszerekben részfolyamatok ellenőrzése, szabályozása, a fölérendelt szmítógéppel együttműködve.
Például:
- ipari üzemek, bányászat, kőolaj-, földgázkitermelés.
A kitermelt anyagok mennyiségi, minőségi adatainak folyamatos mérése, kiértékelése, regisztrálása. A mért és számított adatok továbbítása a központ felé, a kívánt adatok helyi kijelzése.
- távvezetékek (kőolaj-, víz-, elektromos-)
A kitermelt anyagok mennyiségi, minőségi jellemzőinek folyamatos mérése és részleges kiértékelése a vezeték mellett elhelyezett állomásokon. A mért adatoknak megfelelően beavatkozás az irányított rendszerekbe, a szükséges adatok átadása az irányítás magasabb szintjére.
Struktúra
A rendszer modularitása biztosítja a feladatoknak optimálisan megfelelő rendszer kialakítását.
A terminál egy mikroprogramozott vezérlőegységet tartalmaz.
A vezérlőegység által létrehozott buszra csatlakoztathatók a memória bővítők, adatátviteli- , és periféria illesztők. illetve a folyamatjelek csatolására szolgáló egységek.
A terminál szervezése olyan, hogy a központi processzor mellett több alprocesszor működhet (pl: adatátviteli alprocesszor,...), párhuzamosan biztosítva a terminál működésének hatékonyságát.
Software
- RPS (Real-time process system) monitor
- Aritmetika subrutincsomag
- I/O alrendszer
- Adatátviteli programok
- Programfejlesztő rendszerek
- Felhasználói programcsomagok.
Alkalmazási példák
Az egyik legnagyobb és legteljesebb funkcionális rendszer a SZU Olajipari Minisztériuma által megrendelt rendszer volt. A működési körűlményekre jellemző környezetet ábrázolnak az alábbi képek.
Az 1983-84-ben kialakított rendszer megtervezését, alkalmazások egy részének kifejlesztését, integrálását az olajipari folyamatok automatizálásában ezen a területen nagy tapasztalatot szerzett, francia TECHNIP cég végezte. A legfelső szinten ESZR mainframe-ek biztosították a felsővezetői információ ellátást, az ESZR gépek csatornáihoz CCA-60-on (VIDEOTON szinkron csatoló) keresztül kapcsolódtak a VT 1011 távközlésvezérlő számítógépek, adatátviteli vonalakon keresztül a középső irányítási szintet kiszolgáló VT 1011 számítógépek, majd a folyamatokhoz közel adatátviteli vonalakon keresztül konténerbe szerelt RPT folyamatvezérlő terminálok.
A sorozat utolsó elemét (RPT 90), mely már modulonként tartalmazott processzort és az akkor legfejlettebb felületszerelt technológiával készült, a ROBCON, SOFTMAN finn cégekkel együtt fejlesztették a VIFI mérnökei 1987-88-ban. A rendszer érdekessége volt, hogy az egyes modulok önállóan kezelhettek egy-egy szabályzó kört a „központi egység feladata az összehangolás és a felső SCADA szinttel történő kapcsolattartás volt.
Az RPT-90 terminálok Szahara és Liget rádió felderítő és zavaró rendszerekben is fontos szerepet játszottak – a felderítő zavaró konténerek vezérlőjeként működtek. Ez a
két hatalmas projekt is jól példázta a VIDEOTON számítástechnikai koncepció életképességét, és lehetőségeit.
Összeállította : Gerlai Mátyás